Vybíráme cyklistickou přilbu pro dítě

Děti na kole musí mít do 18 let na hlavě stále přilbu. Tak to nařizuje zákon o silničním provozu. Že nejde o žádnou ozdobu, ale opravdu velmi potřebnou věc, dokazuje i statistika. Ročně dojde v zemích Evropské unie při cyklistice k asi 600 tisícům zraněním hlavy! Proto je důležité, aby přilba vašemu dítěti opravdu seděla a plnila si svou funkci.
modrá helma

Základ je správná velikost

Přilbu třeba koupit už prckům na odrážedlo, se kterým se dá také snadno spadnout v poměrně velké rychlosti. Myslete na to, že přilba by měla držet na hlavě i když má rozepnutý řemínek. Zkusit se to dá jednoduše, nechte dítě, aby se s nasazenou přilbou předklonilo. Velikost obvodu se dá na hlavičce pohodlně regulovat kolečkem vzadu, ale vždy se ptejte, zda je helma dítěti pohodlná. Vhodný nemusí být hned první zkoušen model, ale na výběr je dnes široká paleta.

Dbejte je správné nasazení

Přilba má sedět na hlavě tak, že zasahuje asi do poloviny čela. Řemínky nesmějí dřít uši. Pod bradou zase nesmí řemínek škrtit, ale ani být příliš volný. Nastavte ho tak, aby se mezi řemínek a bradu vešly nejvíce dva prsty. Přilba nesmí po hlavě "běhat".
kluk s helmou

Jezdíte hodně? Vybírejte ještě pečlivěji!

Pokud trávíte s dětmi na kolech hodně času, investujte do kvalitní lehounké přilby. Těžší a případně nepohodlná přilba dá o sobě po pár hodinách pořádně vědět. Poptejte se i na větrání. Kvalitní helmy mají důmyslnější systém odvětrávání, aby se dětská hlavička nepřehřála. Dalším parametrem, který může jít do peněz, je přilba se systémem MIPS, který by měl být jistou prevencí proti poškození mozku rotační silou při pádu. Testy ale v tomto směru nejsou jednoznačné a říkají spíše to, že důležitější je, aby byla přilba na svém povrchu co nejhladší, tvrdá a dobře zaoblená, aby se při případném pádu dobře klouzala.

Vzhled a doplňky

Dětem můžete ke přilbě přikoupit i čelenku, která zabrání stékání potu ze zpocené hlavičky do očí, a také cyklošátek pod helmu, která hlavičku ochrání před větrem. V některých přilbách je integrovaná i síťka proti hmyzu, případně se dá dokoupit. A nezapomínejte ani na barvu a veselé obrázky. Pěkná přilba možná dříve inspiruje dítě, aby ji nosilo bez protestů.

Děti / od

Autor příspěvku: