Výběr interiérových dveří

Jak tedy začít?

V posledních desetiletí prošel vzhled a design dveří velkými změnami.  Výrobci dveří se snaží, aby dveře vypadaly co nejvíce moderně a nadčasově. V současnosti nejsou problémem atypické dveře, dveře neobvyklých formátů i velikostí. Velice trendy je bezfalcové provedení nebo provedení se skrytou zárubní. Jakému vzhledu dáme přednost je čistě jen na nás, výběr je téměř neomezený. Můžeme mít motivy dřeva, barevné dveře, dveře skleněné ale i s potisky.
dětská herna

Co je na prvním místě?

Určitě to jsou rozměry, materiál a směr otevírání. Výška dveří je standardně 197 cm a základní šířky jsou 90, 80, 70 a 60 cm.  Šířku dveří volíme podle toho, v jaké místnosti se dveře budou nacházet. Např. na toaletu nám postačí menší dveře o rozměru 70 cm, nežli třeba do ložnice a jiných obytných prostor, kam se hodí dveře širší, a to minimálně těch 90 cm. Mějte na mysli, že dveřmi se bude stěhovat i nábytek a další součásti bytového vybavení. Stavební otvor by měl být o 5 cm vyšší a o 10 cm širší. Několik variant nabízí také způsob otvírání dveří. Místo klasického otvírání můžeme zvolit otvírání otočné, posuvné, skládací či lamelové.
otazník na dveřích

Jaký materiál?

Lamino dveře, které jsou odolnější, se hodí na frekventovanější místa, nebo do bytu s malými dětmi.  Mezi další typy odolnějších dveří patří dveře dýhované, která obsahují několik vrstev laku, avšak jsou dražší než lamino dveře.  Velice moderní a estetické jsou skleněné dveře, které navíc prosvětlí tmavý interiér.

Dveře nejenom krásné ale i funkční.

Na trhu je spousta výrobků se speciálními vlastnostmi, které můžeme využít. Do místností, kde chceme mít klid, nebo naopak do hlučných prostor se velmi osvědčí dveře zvukově izolované.  Do koupelny zase dveře voděodolné, které se při delším působení vlhkosti ani páry nezkroutí.  Pokud na váš obytný prostor navazuje i garáž, je vhodné zvolit dveře kouřotěsné.
 
Pokud nám to rozpočet dovolí, je určitě lepší nechat si dveře vyrobit přímo na zakázku. Potom je nutné počítat i s časovou rezervou na jejich výrobu, která se běžně pohybuje okolo 4-6 týdnů.

Autor příspěvku: